Leszek Możdżer

Leszek Możdżer / Komeda nieznany / sobota 22.09.

Gwiazdą drugiego dnia Love Polish Jazz Festiwal będzie jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych – Leszek Możdżer. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym.

Możdżer koncertował i nagrywał z polskimi i międzynarodowymi gwiazdami takimi jak: Tomasz Stańko, Janusz Muniak, Michał Urbaniak, Pat Metheny, Billy Harper, Joe Lovano, Archie Shepp, David Liebman, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield… Lista jest bardzo długa.

Na 3. Love Polish Jazz Festival Leszek Możdżer zaprezentuje projekt pn. „Komeda nieznany” – niezwykły koncert, w ramach którego zagra niedawno odnalezione kompozycje Krzysztofa Komedy, które nigdzie nie zostały zarejestrowane, ani nawet nie były wykonywane publicznie.

Ciekawa jest historia tych kompozycji. Komeda napisał je w Krakowie, gdzie mieszkał w latach 1958-1960 – tam właśnie złożył podanie o przyjęcie do Związku Kompozytorów Polskich dołączając te kompozycje. Do ZKP nie został przyjęty i już nigdy nie sięgnął po te utwory. Niebieski szkolny zeszyt przeleżał równo 60 lat i na 3. Love Polish Jazz Festival nastąpi ŚWIATOWA PREMIERA tego tajemniczego obszaru twórczości Komedy.

No cóż, warto dodać, że Krzysztof Komeda nigdy nie został przyjęty do Związku Kompozytorów Polskich, nawet wtedy, kiedy dostarczył swoje pomnikowe dzieła jak Astigmatic, Etiudy baletowe czy muzykę z filmu „Głód”. Takie to były czasy…

Drugi Dzień Festiwalu zapowiada się obiecująco – koncerty Możdżera i Szymanowskiego na pewno dostarczą ogromnych wrażeń!

LOVE POLISH JAZZ FESTIVAL dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.